کانون توسعه فرهنگی کودکان

Children Cultural Development Center

کانون توسعه فرهنگی کودکان با همکاری اداره های آموزش و پرورش مناطق در روستاها رشته های کاردانش و فنی- حرفه ای تأسیس و کارگاه های آن ها را تجهیز می کند. این پروژه در سال ١٣٨۱ و در پی درخواست کانون توسعه فرهنگی کودکان برای ایجاد رشتۀ کاردانش در روستای خنگ آغاز شد. پس از برگزاری جلسات مشترک مسئولان این دو سازمان مجوز احداث این مدارس صادر شد. نتیجۀ این جلسات مشترک به طور خلاصه به شرح زیر است:

اهداف طرح

• ایجاد اشتغال در مناطق روستایی به منظور رفع معضل بیکاری و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر
• رشد اقتصاد منطقه
• جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان در دورۀ دبیرستان که به علت پراکندگی روستاها و کمبود دبیرستان و هنرستان پیش می آید.شرایط تأسیس
• مرکزی بودن روستای محل تأسیس
• امکان رفت و آمد دانش آموزان به روستای محل تأسیس از نظر بُعد مسافت و تهیۀ وسیلۀ نقلیۀ عمومی
• شبانه روزی بودن هنرستان برای استفادۀ دانش آموزانی که امکان رفت و آمد ندارند.
• همکاری شورای روستای محل تأسیس در راه اندازی و سایر امور مربوط به تجهیز و احداث کارگاه ها
• کمک خیران در ساخت، تجهیز و پشتیبانی
• ایجاد رشتۀ متناسب با نیاز منطقه
• همکاری ادارات آموزش و پرورش در تأمین نیروی متخصص، اختصاص کمک سرانه و بخشی از تجهیزات مصرفی هنرستان ها
• همکاری سایر سازمان ها و ادارات دولتی به منظور رفع مشکلات احتمالی

مدارس فنی – حرفه ای و کاردانشی که کانون توسعه با کمک های مردمی تجهیز کرده است:
۱-    تأسیس دبیرستان کاردانش و ایجاد دو رشتۀ آب رسانی و گاز رسانی در روستای خُنگ واقع در استان خراسان جنوبی در سال تحصیلی ۸۲-۱۳۸۱ برای پسران، در محل دبیرستان پسرانه.
۲-    ایجاد رشتۀ جوشکاری در سال تحصیلی ۸۳-۸۲ برای پسران، در محل دبیرستان پسرانه.
۳-    ساختن سولۀ کارگاه برای رشته های فوق با مشارکت آموزش و پرورش با ۲۰۰ متر مربع بنا در سال ۱۳۸۳٫
۴-    کمک به راه اندازی رشتۀ کامپیوتر برای دختران در روستای خُنگ و اهدای کتاب های تخصصی و کامپیوتر.
۵-    تأسیس رشتۀ تعمیرات تلویزیون در روستای آفریز واقع در استان خراسان جنوبی در سال تحصیلی ۸۷-۸۶ برای پسران در محل دبیرستان پسرانه آیت اله خامنه ای.
۶-    کمک به راه اندازی رشتۀ خیاطی، دبیرستان دخترانه ایراندخت.
۷-    تجهیز کارگاه رشتۀ بنایی در روستای آفریز از توابع شهرستان قائن در سال تحصیلی ۹۱-۹۰٫
۸-    کمک به تجهیز کارگاه الکترونیک صنعتی مرکز آموزش فنی – حرفه ای خواهران سنندج.

scan0014 copy

روستای خُنگ

روستای خُنگ، واقع در استان خراسان جنوبی، در شصت کیلومتری بیرجند قرار دارد و دارای مدارس دخترانه و پسرانه در تمام مقاطع تحصیلی و خوابگاه های دخترانه و پسرانه در مقاطع راهنمایی و دبیرستان است که پذیرای دانش آموزانِ بیست و پنج روستای مجاورند. نخستین کتابخانۀ کانون توسعه فرهنگی کودکان در سال ١٣٨٠ در این روستا تأسیس شد و از همان سال عده ای از دانش آموزان خوابگاهی تحت پوشش طرح آموزشیاری (تأمین بخشی از هزینۀ تحصیلی) قرار گرفتند که پس از تأسیس رشته های کار دانش، دانش آموزان این رشته ها هم به آنان اضافه شدند. فعالیت های کانون در خصوص آموزش فنی – حرفه ای در این رو ستا به شرح زیر است:
 
١. تأسیس دبیرستان کاردانش پسران و ایجاد دو رشتۀ تأسیسات آب رسانی و گاز رسانی وتجهیز کارگاه های آن ها در محل دبیرستان پسرانۀ شهید امین خدایی درسال تحصیلی ١٣٨٣-١٣٨٢ با بیست نفر  دانش آموز.   
٢. ایجاد رشتۀ جوشکاری و تجهیز کارگاه آن در محل دبیرستان پسرانۀ شهید امین خدایی درسال تحصیلی ١٣٨۴-١٣٨٣.
٣. احداث ساختمان برای رشته های فوق با ٢٠٠ متر زیر بنا که به صورت مشارکتی با ادارۀ آموزش و پرورش بیرجند ساخته شد.
          ۴. کمک به راه اندازی رشتۀ کامپیوتر برای دختران با اهدای کامپیوتر و کتاب های تخصصی.
scan0018 copy
 روستای آفریز
روستای آفریز در پنجاه کیلومتری شهرستان قائن، در استان خراسان جنوبی واقع شده است.این روستا بیش از شش هزار نفر جمعیت دارد و با برخورداری از مدارسی در مقاطع تحصیلی آمادگی تا پیش دانشگاهی، دانشگاه پیام نور و خوابگاه های پسرانه پذیرای دانش آموزانی از بیست روستای اطراف است.
کانون توسعه فرهنگی کودکان تاکنون، چهار رشتۀ کاردانش در سه روستا تأسیس کرده است. هم چنین دو سولۀ کارگاهی ساخته و چهار کارگاه را تجهیز کرده است.فعالیت های دیگری هم انجام داده است که شرح آن ها در زیر می آید. هزینۀ کلیۀ این برنامه ها و فعالیت ها از کمک های فرهنگ دوستان تأمین شده است و درخواست های بسیاری از سوی روستاهای مختلف دریافت شده که پاسخگویی به آن ها مستلزم کمک ها و مشارکت بیشترافراد وسازمان های فرهنگ پرور است.

untitled32

رشتۀ کاردانش تعمیرات تلویزیون و دستگاه های الکترونیکی با اهدای تجهیزات سه میز کارگاهی از سوی یاری دهندگان کانون توسعه فرهنگی کودکان در سال تحصیلی ٨٧-٨۶ در ساختمان دبیرستان پسرانۀ آیت ا.. خامنه ای افتتاح شد و آغاز به کار کرد. بیست و پنج دانش آموز در این رشته تحصیل می کنند و این کارگاه نیاز به تجهیزات بیشتری دارد که تهیۀ آن ها از برنامه های جاری کانون است.

در تابستان ۸۷-۸۶ با دو برابر شدن تعداد دانش آموزان یک میز مجهز به تجهیزات رشتۀ تعمیرات تلویزیون و دستگاه های الکترونیکی به این مدرسه اهداء شد.

untitled33

روستای فهرج

روستای فهرج در شصت کیلومتری شهرستان بم در استان کرمان واقع شده است. جمعیت کل این روستا حدود ٩٧٠٠ نفر و جمعیت دانش آموزی آن ۵٣٠٣ نفراست که از بیست و شش روستای اقماری به آنجا می آیند.فهرج دارای مدارسی در تمام مقاطع تحصیلی و یک مؤسسۀ آموزش عالی است.

کانون توسعه فرهنگی کودکان پس از زلزلۀ دی ماه ١٣٨١ در سه منطقۀ شهر بم، کتابخانۀ چادری برپا کرد که پس از دوسال تجهیزات آن ها را به روستای فهرج انتقال داد.

روستای فهرج دارای رشته های کاردانش پسران، جوشکاری، تراشکاری، برق ساختمان و بنایی است. ادارۀ آموزش و پرورش این روستا برای احداث کارگاه های لازم برای این رشته های از پیش موجود از کانون توسعه فرهنگی کودکان تقاضای مساعدت کرد که این سازمان با جلب پشتیبانی مالی اتحادیۀ صادر کنندگان و واردکنندگان میوه و تره بار و گل ونهال ایران کارگاهی در این روستا احداث کرد که امید است در سال تحصیلی ۸۸-۸۷ به بهره برداری برسد.

در حال حاضر هنرستان کاردانش پسرانۀ خُنگ دارای رشته های تأسیسات آبرسانی و گاز رسانی و آب گرم کن خورشیدی، جوشکاری برق و گاز است و در چهار دوره، مجموعاً ۱۵۲ فارغ التحصیل بیرون داده است. این هنرستان یک سال پس از تأسیس در کل منطقۀ خراسان جنوبی نمونه شناخته شده و یکی از دانش آموزان آن به نام علیرضا زراعت در رشتۀ تأسیسات آبرسانی و گازرسانی در منطقه رتبۀ اول را به دست آورده است .
عدۀ زیادی از فارغ التحصیلان این مدرسه پس از اتمام تحصیلات ، به ویژه در منطقۀ خود مشغول به کار شده اند. مثلاً از چهل نفر فارغ التحصیل سال تحصیلی ۸۶-۸۵، شانزده نفر جذب بازار کار ، سه نفر مشغول به تحصیل در دانشگاه ها و مدارس عالی و بقیه به خدمت نظام وظیفه اعزام شده اند.

فرستادن دیدگاه


 • تصادفی از گالری ها

  کتابخانه روستای گلین چشم انداز کارگاه سفالگری kolanganeh-CIMG1855 photo_2016-05-07_11-10-58 photo_2016-05-07_11-11-07 photo_2016-05-07_12-10-24 photo_2016-05-14_13-02-45 خانم سامی نیا و خانم مدرسی در حال تزئین کتابخانه برای افتتاح اعضای کتابخانۀ روستای بفروئیه اعضای گروه محیط زیست ساختن فضای سبز را آغاز می کنند تنها تفرجگاه طبیعی روستای آبادان
 • تماس با کانون

  کانون توسعه فرهنگی کودکان

  شماره ثبت: ۱۵۳۱۱ با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۷۰۳۵
  فکس: ۰۲۱۸۸۳۴۴۴۶۵

  نشانی پست الکترونیکی: info[at]ccdcir.com

 • کمک به طرح های کانون

  پرداخت از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

  لوگوی زیر را کلیک کنید

  BPMLogo

 • حقوق سایت

  کلیه حقوق این سایت متعلق به کانون توسعه فرهنگی کودکان به شماره ثبت 15311 با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع یا پیوند به سایت مجاز است.

  این وب سایت در پایگاه ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نماید.