کانون توسعه فرهنگی کودکان

Children Cultural Development Center

همزمان با برگزاری آیین‌های  ویژه هفته ملی کودک (۲۱-۱۵ مهرماه ۱۳۹۴) در مراسمی که در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، کانون توسعه فرهنگی کودکان نیز به مناسبت مشارکت فعال در کار ترویج کتاب و کتابخوانی در مناطق محروم روستایی مورد تقدیر قرار گرفت. این مراسم روز شنبه ۱۸ مهرماه با حضور مدیران و مسئولان بانک ملت، مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نویسندگان و فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی و خانواده‌های علاقمند برگزار شد و از دو طرح «بنیاد فرهنگی بانک ملت»(بنیاد ملت)، شامل اهدای ۴۰۰ هزار کتاب و به کتابخانه های کانون پرورش فکری و «جایزۀ ملت کتابخوان» رونمایی شد. آقای علیرضا حاجیان مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سخنانی با اشاره به برنامه های پیش بینی شده در هفته ملی کودک، به تشریح رویکرد کانون در حوزه کتاب و کتابخوانی پرداخت و گفت: ترویج فرهنگ مطالعه در دستور اصلی کار کانون قرار دارد و در نزدیک به ۱۰۰۰ مرکز زیر پوشش تلاش می شود علاقمندی کودکان به کتابخوانی با بهره‌گیری از روش های خلاقانه در میان اعضاء نمادینه شود. وی با اشاره به استقبال گسترده اعضای کتابخانه های کانون از کتاب های موجود تقاضا برای کتاب های جدید را چشمگیر خواند. مدیر عامل کانون در تشریح شیوه های عملی جلب و جذب کودکان و نوجوانان به کتابخوانی یادآور شد: قصه گویی بری کودکان، نمایشنامه خوانی و مجموعه ۴۲ نوع فعالیت در حوزه های گوناگون از نقاشی و سفالگری تا رشته های گوناگون دیگر، همگی در نهایت به کتاب و کتابخوانی گره می‌خورند. با این روش یعنی ایجاد جذابیت و انگیزه کافی، مهارت زندگی و توانمندی اجتماعی اعضای کتابخانه‌ها بالا می‌رود و در کنار مهارت کتابخوانی، به مهارت نوشتاری و گفتاری وآن‌ها نیز کمک می‌کند، براین باوریم بچه‌هایی که خوب کتاب می‌خوانند، دست به قلم هم می‌شوند و خوب هم سخن می‌گویند. کتابخوانی به کودکان و نوجوانان کمک می‌کند خوش زبان، مؤدب و عمیق باشند و با بیان و قلم شیوای‌شان، آثار دیگران را نقد کنند.

a3a2

 

در جریان برگزاری مراسم ملت کتابخوان که به ابتکار و پیشگامی بانک ملت برگزار شد، یک دستگاه مینی بوس با کاربرد کتابخانه سیار از سوی بنیاد ملت به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اهداء شد. این کتابخانه قرار است با حرکت در مناطق حاشیه‌ای و روستایی تهران و دیگر شهرها، کتاب در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.  در این مراسم همچنین اعلام شد ۴۰۰ هزار نسخه کتاب اهدایی بنیاد ملت در طول هفته کودک به تدریج در اختیار کانون پرورش فکری کودکان و نو جوانان قرار خواهد گرفت. به گفته مسئولان با نک ملت، قرار است جایزه ملت کتابخوان همه ساله به خانواده های فعال در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی قرار بگیرد.

 

a5

تقدیر از قاضی دادگستری شهرستان گنبد کاووس به مناسبت استفاده از کتابخوانی به عنوان حکم جایگزین از دیگر برنامه های این مراسم بود.  گروه طلایه داران کتاب شامل مربیان برگزیده کانون و نیز نهادها و افراد فعال و اثرگذار در حوزه کتاب و کتابخوانی نیز از دیگرتقدیر شدگان بودند.

کانون توسعه فرهنگی کودکان، خانه کتابدار و ترویج خواندن، موسسه مهر گیتی، موسسه مهرطه و طرح با من بخوان از سازمان‌های فعال در زمینۀ ترویج خواند بودند که از آن‌ها تقدیر شد.

 

a1a4FullSizeRender

فرستادن دیدگاه


 • تصادفی از گالری ها

  کارگاه گزارش نویسی کارگاه کاردستی خانم افشار کارگاه سفالگری 5omin-panjomin-dore-13 photo_2016-05-14_13-01-19 photo_2016-05-14_13-02-49 کتابخانۀ باباریز اتاق مخزن بچه ها لباس های محلی خود را به ما نشان می دهند بازی های سنتی چشم اندازی از بافت قدیمی روستای بفروئیه چشم انداز
 • تماس با کانون

  کانون توسعه فرهنگی کودکان

  شماره ثبت: ۱۵۳۱۱ با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۷۰۳۵
  فکس: ۰۲۱۸۸۳۴۴۴۶۵

  نشانی پست الکترونیکی: info[at]ccdcir.com

 • کمک به طرح های کانون

  پرداخت از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

  لوگوی زیر را کلیک کنید

  BPMLogo

 • حقوق سایت

  کلیه حقوق این سایت متعلق به کانون توسعه فرهنگی کودکان به شماره ثبت 15311 با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع یا پیوند به سایت مجاز است.

  این وب سایت در پایگاه ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نماید.