کانون توسعه فرهنگی کودکان

Children Cultural Development Center

پنجشنبه ۲/۳/۹۸ به دعوت سازمان “ایکوم” به مناسبت هفته میراث فرهنگی وروز جهانی موزه ها با شعار “موزه‌ها به مثابه کانون‌های فرهنگی؛ آینده سنت‌ها” نشست بزرگی از فعالان و مدیران موزه‌های خصوصی کشور در سالن اجتماعات کاخ نیاوران  برگزار شد.

بیش از ۵۰ شرکت کننده که قریب به اتفاق آن بانوان بودند حضور داشتند. جای بسیار خوشحالی است که بانوان جوان و فعال و همگی برخوردار از تخصص در رشته‌های مختلف با خلاقیت این موزه‌ها را اداره می‌کنند. نکته مهم این است که طی چند سال گذشته موزه‌ها با رویکرد کودک به عنوان یک شاخص ملی اقدام به برنامه ریزی مشارکتی، آموزشی و اجراهای زنده و خلاقانه برای کودکان و نوجوانان کرده‌اند و توانسته اند موزه‌ها را برای مخاطبان خود به محیطی جذاب و آموزنده تبدیل کنند. در میان این موزه‌ها تعدادی فقط با عنوان موزه‌های کودکی ایجاد شده که فعالیت‌های ویژه برای کودکان انجام می‌دهند.

اهمیت دیگر این نشست آگاهی از تلاشی بود که طی سال‌ها تقریبا جدا از هم در موزه‌ها صورت گرفته است. خوشبختانه این جلسه پیوندی بین سازمان‌های  مردمی و غیر دولتی  برقرار کرد و با نزدیک کردن دیدگاه‌ها و اهداف و آشنایی با نوع فعالیت‌های هر موزه همه مصمم تر از قبل برای هویت بخشی به کودکان از طریق شناخت تاریخی فرهنگی گذشتگان خود و با مشارکت و همکاری گام‌های بزرگتری در آینده  برخواهند داشت.

در پایان همه حاضران به این که آموزش و پرورش کشور نقش اساسی در آشنا کردن کودکان و نوجوانان به فرهنگ و تاریخ خود دارد و تا کنون نتوانسته است این مسئولیت خطیر را به انجام رساند خواستار گنجاندن “نقش موزه‌ها” در برنامه‌های درسی به صورت فعال و نه فقط به صورت یک عنوان درس، در کتاب‌های درسی شدند.

همزمان با این نشست نمایشگاهی از نقاشی گروهی کودکان ۷ تا ۱۱ سال در ازتباط با فعالیت‌های کودکان در موزه برگزار شد.

پس از این نشست در تالار آبی کاخ نیاوران نمایشگاه دیگری از آثار کودکان و نوجوانان مورد بازدید شرکت کنندگان قرار گرفت.

با آرزوی توفیق برای همۀ کوشندگان عرصه‌های فرهنگ و علم

منیر همایونی

دسته ها: اخبار, گزارش

فرستادن دیدگاه


 • تصادفی از گالری ها

  khorasan-khorassan-1386-2-082-p 5omin-panjomin-dore-12 photo_2016-05-10_10-30-46 photo_2016-05-14_13-01-19 photo_2016-05-14_13-01-54 کتابخانۀ باباریز کتابخانۀ روستای بفروئیه کتابخانه روستای اجبارکلا بچه ها لباس های محلی خود را به ما نشان می دهند دیدار با دختران دبیرستان شبانه روزی دختران در کتابخانه شاهنامه خوانی خانم اخوت با کتاب های پارچه ای به کتابخانۀ روستای آبادان خوش آمدید!
 • تماس با کانون

  کانون توسعه فرهنگی کودکان

  شماره ثبت: ۱۵۳۱۱ با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۷۰۳۵
  فکس: ۰۲۱۸۸۳۴۴۴۶۵

  نشانی پست الکترونیکی: info[at]ccdcir.com

 • کمک به طرح های کانون

  پرداخت از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

  لوگوی زیر را کلیک کنید

  BPMLogo

 • حقوق سایت

  کلیه حقوق این سایت متعلق به کانون توسعه فرهنگی کودکان به شماره ثبت 15311 با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع یا پیوند به سایت مجاز است.

  این وب سایت در پایگاه ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نماید.