کانون توسعه فرهنگی کودکان

Children Cultural Development Center

81505604-6274694

 

نوشتن معرفی یک کتاب می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. برای فروش آنلاین کتاب در سایت‌های فروش کتاب یا برای گزارش یک کتاب در مدرسه یا حتی برای ارائه به یک ناشر حرفه‌ای. در معرفی یک کتاب بدون از بین بردن لذت خواندن آن، می‌توان به دقت به نکات اصلی اشاره کرد. بارعایت چند نکتۀ ساده می‌توانید کتابی را معرفی کنید و در انتخاب کتاب به دیگران کمک کنید.

دستوالعمل

۱-ایده‌های اصلی معرفی کتاب‌تان را بنویسید. دربارۀ طرح کتاب چه چیزی از نظر شما شاخص‌تر بود؟ آیا سبک نویسنده خوب بود.؟ شخصیت‌های اصلی را دوست داشتید و از وجود آن‌ها لذت بردید؟ این سئوال‌ها و سئوال‌های مشابه می‌تواند به شما کمک کند نکاتی را که برای نوشتن معرفی لازم دارید به‌دست آورید.

۲-با یک مقدمه شروع کنید. مقدمه شامل نام نویسنده، عنوان کتاب و خلاصۀ کوتاهی از بخش‌های کتاب باشد، همچنین موضوع اصلی و فکر و ایدۀ آن. وقتی روی موضوع تمرکز می‌کنید از خودتان بپرسید:«نویسنده می‌خواسته من از این کتاب چه به دست آورم؟» برای پایان مقدمه، خلاصه‌ای از دیدگاه خودتان نسبت به کتاب بگویید.

۳-بدنۀ معرفی را با استفاده از نکات اصلی دربارۀ داستان بنویسید. زاویۀ دید یا گفت‌وگوها یا تمرکز روی هر چیزی که کتاب را جذاب کرده است، آن چه شما به عنوان یک خواننده از آن به دست آورده‌اید. این نوشته می‌تواند شامل سئوال‌ها و شماره صفحه‌ها باشد که دیگران هم راحت‌تر، مطلب را پیدا کنند. اینگونه شما با استفاده از واقعیت‌ها مطلبی را گفته‌اید و خواننده با مراجعه به متن متوجه صحت گفتۀ شما می‌شود.

۴-از خلاصۀ بحثی که شروع کرده‌اید نتیجۀ معرفی را به دست دهید. آن چه را گفته اید به شکل دیگری بیان کنید. برای پایان نتیجه‌گیری آخرین قضاوت‌تان را دربارۀ کتاب بگویید. اگر معرفی منفی می‌نویسید، سعی کنید با جمله یا یادداشتی مثبت آن را تمام نکنید، چون ممکن است خواننده را گمراه و گیج کنید.

 

توجه

 • اگر دوباره خوانی کتابی که می‌خواهید معرفی کنید امکان ندارد، همان زمان که کتاب را می‌خوانید یادداشت برداری کنید. این کار به معرفی شما کمک خواهد کرد. همیشه نوشته‌تان را از نظر دستوری و املایی کنترل کنید.
 • فراموش نکنید متن نوشته شده را با زندگی و تجربیات نویسنده مقایسه کنید. سابقۀ نویسنده می‌تواند ابزاری باشد برای سنجش اعتبار نوشته.‌                                                                                      

نوشتۀ چلسیا فون بالِن

ترجمۀ فرمهر منجزی

دسته ها: عمومی, مقالات

یک دیدگاه so far.

 1. مطلب بسیار مفیدی بود.. ممنون بابت سایت خوبتون و انتشار این مطلب

فرستادن دیدگاه


 • تصادفی از گالری ها

  زورخانه روستای حاجی آباد 5omin-panjomin-dore-13 photo_2016-05-07_11-10-52 photo_2016-05-10_10-31-06 photo_2016-05-14_13-01-28 photo_2016-05-14_13-01-39 فضای سبزی که اعضای کتابخانه در حیاط آن ساخته اند افتتاح آزمایشگاه دبستان شهید منجم آثار کودکان اعضای گروه محیط زیست ساختن فضای سبز را آغاز می کنند تنها تفرجگاه طبیعی روستای آبادان چشم انداز
 • تماس با کانون

  کانون توسعه فرهنگی کودکان

  شماره ثبت: ۱۵۳۱۱ با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۷۰۳۵
  فکس: ۰۲۱۸۸۳۴۴۴۶۵

  نشانی پست الکترونیکی: info[at]ccdcir.com

 • کمک به طرح های کانون

  پرداخت از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

  لوگوی زیر را کلیک کنید

  BPMLogo

 • حقوق سایت

  کلیه حقوق این سایت متعلق به کانون توسعه فرهنگی کودکان به شماره ثبت 15311 با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع یا پیوند به سایت مجاز است.

  این وب سایت در پایگاه ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نماید.