بورلی کلیری

1

بورلی کلیِری (Beverly Cleary )، نویسندۀ کتاب های رامونا زمانی کتابدار کودک بوده است و خود این دوره را در کارش بسیار اثر گذار می داند.

بورلی کلیری در سال ۱۹۱۶ (۱۲۹۵ ) درمک مین ویل، در ایالت اورگون امریکا متولد شد و سال های اولیۀ زندگی اش را در مزرعه ای در یام هیل گذراند، شهری آنقدر کوچک که کتابخانه ای نداشت. ولی مادرش ترتیبی داده بود تا  کتابخانۀ ایالتی برایشان کتاب بفرستد و خود به عنوان کتابداردر کتابخانه ای که در اتاقی کوچک ساخته بود، این کتاب ها را در اختیار مردم قرار می داد. علاقۀ بورلی به کتاب در آنجا آغاز شد. وقتی بعدها برای تحصیل به شهری بزرگ تر رفت، دریافت که در خواندن ضعیف است و همین  احساس همدردی او را نسبت به کودکانی که در مناطق محروم دسترسی زیادی به کتاب نداشتند برانگیخت، احساسی که در تمام عمر در هرکاری که می کرد، همراهش بود. از آن پس او همیشه در حال خواندن کتاب یا در راه کتابخانۀ عمومی بود، به طوری که  کتابدار آنجا به او پیشنهاد کرد در آینده برای کودکان داستان بنویسد. بورلی از این فکرخوشش آمد، زیرا در آن زمان که کتاب برای کودکان و نوجوانان کم بود، اوهمیشه حسرت این گونه کتاب ها را می کشید که در قفسۀ کتابخانه ها نمی یافت.

خانم کلیری پس از گذراندن دورۀ دبیرستان، تحصیلاتش را در دانشگاه واشنگتن دررشتۀ کتابداری ادامه داد و کارکتابداری کودک را آموخت. این کار او را با کودکان و نوجوانان بسیاری آشنا کرد، از فرزندان والدین بی کار گرفته تا فرزندان پزشکان و وکلای دادگستری. ولی کودکانی که بیش از همه روی او تأثیر گذاشتند و به او الهام می دادند، کودکان خانواده های کم درآمد بودند که با جعبه های میوه روروَک می ساختند. آنان می پرسیدند:«پس کتاب هایی  دربارۀ بچه هایی مثل ما کجا هستند؟» و این کتابدار جوان با نوشتن نخستین کتابش به آنان پاسخ داد. او دراین باره می گوید:«نوشتن برای کودکان جز قصه گویی کتبی چیست؟ بنابراین در عالم خیال بار دیگر جلو کودکانی که در ساعت کتابخوانی به کتابخانه می آمدند، ایستادم و نخستین جملۀ کتابم رانوشتم.»

    بورلی کلیری پیش از آن که ازدواج کند و به کالیفرنیا برود، سال ها در یاکیما، واقع در ایالت واشنگتن، کتابدار کودک بود. او کتاب های متعددی نوشته که برای او جوایز باارزشی چون مدال نیوبری، جایزۀ لورا اینگالزوایلدر، مدال رجینا را به ارمغان آورده اند. همچنین در بیش از سی و پنج ایالت امریکا به کتاب های او جوایز ایالتی اهدا شده است که داوران آنها خوانندگان کودک و نوجوان هستند. آثار او به چهارده زبان ترجمه شده و در کشورهای مختلف، چون ژاپن، اسپانیا و سویس بر اساس آنها سریال های تلویزیونی ساخته اند. از جمله کتاب های او که به فارسی ترجمه شده و جوایزی را نصیب مترجمان خود کرده اند، می توان از آقای هنشاو عزیز، ترجمۀ پروین علی پور، رامونا و پدرش، از همین مترجم و داستان های دیگر رامونا که مترجمان و ناشران مختلفی دارند، نام برد.

ترجمه و تدوین: شاهده سعیدی

 منابع : www.beverlycleary.com؛ http://wikipedia.orgبورلی کلیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مارگارت ماهی

مارگارت ماهی (Margaret Mahy)‏ نویسندهٔ برجستة آثار کودکان در نیوزیلند ازجمله نويسندگانی است كه كتابدار كودك نيز بوده است.     مارگارت ماهی در سال 1936 ميلادی در شهر فاكاتانی در نیوزیلند متولد شد و در سال2012 در همين كشور درگذشت. او بزرگ‌ترین فرزند از میان پنج فرزند خانواده بود. پدرش […]

کمک به طرح های کانون