پورا بلپره

 

پورابلپره (Pura Belpré ) نخستين كتابدار آمريكای لاتينی بود كه در كتابخانه ای بزرگ در ايالات متحد امريكا استخدام شد.او در شهر سيدا واقع در پورتوريكو به دنيا آمد( تاريخ تولدش دقيقاً معلوم نيست ، بين ١٨٩٩تا١٩٠٣ ميلادی).پس از فارغ التحصيل شدن از دبيرستان در سال ١٩١٩ در دانشگاه پورتوريكو نامنويسی كرد، ولی پس از يك سال وقتی برای عروسی خواهرش به نيويورك رفت، همانجا ماندگار شد.

 پورا بلپره مانند بسياری از زنان پورتوريكويی ديگر كه در آن موقع به نيويورك مهاجرت می كردند، در صنايع پوشاك مشغول به كار شد. او به ياری تسلطش به زبان اسپانيايی و معلومات ادبی اش موفق شد در بخش ادبيات اسپانيايی شعبه ای از كتابخانۀ عمومی نيويورك در محلۀ هارلم استخدام شود. سپس در سال ١٩٢٦ تحصيلات رسمی اش در كتابداری را در كتابخانۀ عمومی نيويورك آغاز كرد و در سال ١٩٢٩ به شعبۀ خيابان صدو پانزدهم انتقال يافت، كتابخانه ای كه بعدها در نتيجۀ فعاليت های او مركز فرهنگی مهمی برای آمريكای لاتينی ها شد. فعاليت هايی كه او در جهت ترويج كتابخوانی در ميان آمريكای لاتينی ها اجرا می كرد، شامل قصه گويی دو زبانه، خريد كتاب های اسپانيايی، اجرای برنامه هايی به مناسبت روزهای ويژۀ سنتی آمريكای لاتينی ها می شد.

كار كتابداری بلپره با نویسندگی همراه بود. او كتاب هايی برای كودكان نوشت و داستان های عاميانۀ پورتوريكويی را كه جمع آوری كرده بود، به زبان انگليسی ترجمه و برای كودكان منتشر كرد. نخستين كتاب او كه در سال١٩٣١ در ايالات متحدۀ آمريكا منتشر شد، اولین كتابی بود كه ناشری مهم از نويسنده ای امريكای لاتينی به چاپ می رساند.  بلپره در سال١٩٤٣ با كلارنس كَمِرون وايت، آهنگساز و نوازندۀ ويولون ازدواج كرد و برای همراهی او در سفرهايش كار كتابداری را كنار گذاشت، ولی همچنان به نوشتن ادامه داد. در سال ١٩٦٠ كه همسرش فوت كرد، كارش را در بخش كودكان كتابخانه ای اسپانيايی زبان از سر گرفت. او در سال ١٩٨٢ برندۀ جايزۀ فرهنگ و هنر شهردار نيويورك شد و در همان سال درگذشت.

    انجمن كتابداران آمريكايی (American Library Association ) به همراه رفورما(REFORMA) ، انجمن ملی ترويج خدمات كتابداری و اطلاع رسانی آمريكای لاتينی ها و اسپانيايی زبان ها، از سال ١٩٩٦ جايزه ای به شكل مدال را به ياد و نام پورا بلپره بنيان گذاری كرد كه هر دو سال يك بار به نويسندگان يا تصويرگران آمريكای لاتينی كه فرهنگ و تجربيات آمريكای لاتينی هارا به بهترين وجه در آثارشان منعكس كرده باشند، اهدا می شود.

ترجمه و تدوین: شاهده سعیدی

با استفاده از سايت های: http//www.ala.org

  http://www.wikipedia.org

یک دیدگاه برای “پورا بلپره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پایان کار ساختمانی کتابخانه ی چایکندی

کار ساختمانی کتابخانه ی چایکندی، در منطقه ی زلزله زده ی ورزقان، آدربایجان شرقی، به پایان رسیده و آماده ی بهره برداری است. کتاب های اهدایی و خریداری شده برای این کتابخانه پس از اتمام کارهای تأسیساتی، نصب وسیله ی گرمایش و تجهیز کتابخانه به وسایل لازم ارسال خواهد شد.

کمک به طرح های کانون