تأسیس کتابخانه در روستای چایکندی

روز یکشنبه 19/03/92
عصر روز یکشنبه برای رسیدگی به وضعیت کودکان پس از زلزله استان آذربایجان شرقی ( روستاهای شهرستان ورزقان ) و صحبت با مسئولان محلی برای اهداءِ زمین به منظور ایجاد کتابخانه در روستای « چای کندی » عازم تبریز شدم. از قبل با هماهنگی همکار عزیزمان آقای شهنازیان در تبریز قرار دیدار با مسئولان آموزش و پرورش و شورای اسلامی و دهیاری را برای روز دوشنبه 20 تیرماه گذاشته شده بود. در فرودگاه تبریز آقای شهنازیان و همسر و فرزندشان من را استقبال کردند و پس از صرف شام به هتل رفتم.
دوشنبه 20/03/92
ساعت 8 صبح باتفاق آقای شهنازیان و با ماشین ایشان به طرف ورزقان حرکت کردیم.
روستای چای کندی در فاصله حدود 80 کیلومتری تبریز قرار دارد و به دلیل مرکزی بودن آن و وجود مجتمع آموزشی و تحت پوشش داشتن مراکز آموزش روستاهای دیگر برای احداث کتابخانه در نظر گرفته شده بود.

1

مدارس تحت پوشش این مجتمع شامل 11 روستا ( چوپانلار، باجاباج، تیق، هوزنق، سرخه گاو، مشیرآباد، نیچران، چاخماق بولاق، دیبگ لو، هرزندیق، چایکندی ) است و طبق نظرسنجی و ارزیابی نیازهای کودکان و نوجوانان روستاهای هم جوار و امکان دسترسی آنان به کتابخانه این روستا مکان مناسبی است. ساعت 30/9 در محل مجتمع فرهنگی شهید باکری با آقای بابالوئیان رئیس مجتمع آموزشی شهید باکری جلسه ای برگزار شد. آقای بابالوئیان با استقبال از ایجاد کتابخانه و تأثیر آن در بالابردن سطح دانش دانش آموزان و استفاده از کتابخانه در اوقات فراغت و هم چنین استفاده معلمان از کتابخانه برای رفع نیازهای پژوهشی و کتاب های مورد نیاز معلمان این اقدام را یک حرکت فرهنگی مفید و مؤثر و بسیار ضروری در روستا دانستند و تبریک گفتند. با تماس ایشان آقایان هاشمی دهیار محترم و آقای جوانی عضو محترم شورای اسلامی در این جلسه حاضر شدند. برای دیدن قطعه زمین پیشنهادی آقایان که هم جوار با مجتمع آموزشی بود رفتیم ولی به دلیل مالکیت خصوصی مورد توافق نبود. لذا قطعه دیگری که مالکیت عمومی داشت و یک قطعه دورتر از زمین قبلی قرار داشت پیشنهاد شد. باتفاق اعضاءِ شورای اسلامی و دهیاری برای دیدن و متراژ زمین رفتیم. این زمین حدود 400 متر مربع مساحت به ابعاد ( 24× 17) مترمربع و به فاصله یک ساختمان که متعلق به مرکز بهداشت روستای چای کندی است بر جاده اصلی ورزقان و بر خیابان اصلی روستا قرار دارد که از نظر ایجاد کتابخانه و دسترسی سایر روستاها در موقعیت بسیار خوبی است. پس از آن در دفتر شورا با حضور مسئولان شورا و دهیاری و معتمدین محل متن نامه واگذاری زمین تهیه و امضاء شد و پس از تبریک و تشکر و آرزوی آینده ای روشن و پر از شادی برای کودکان و نوجوانان و اهالی با همه خداحافظی کردیم.

2

در بازگشت به روستای نیچران رفتیم تا به محمد و مادربزرگش سر بزنیم. امیدوار بودیم که این عزیزان در خانه خودشان اسکان یافته باشند ولی متآسفانه اینطور نبود. خانة محل سکونت فعلی آن ها متعلق به کس دیگری است و باید در ماه آینده آنجا را خالی کنند. در این خانه با مادربزرگ محمد و چند نفر از نزدیکان شان درباره حل مشکل شان صحبت کردیم. آقای شهنازیان درباره هزینه ساخت یک واحد با مساحت حدود 50 تا 60 متر پرسیدند. خوشبختانه حضور آقای عاقلی که پیمانکار ساختمان سازی در آن روستا بودند مشکل گشا بود ایشان با برآوردی که داشتند گفتند حدود 15 میلیون تومان مصالح ساختمانی لازم است و تا زمانی که در آنجا هستند بطور رایگان بخشی از زیرسازی را به عهده می گیـرند و نیروی انسـانی کارگر و بنا را از اعضـاءِ خانواده کمک می گیرند. قرار شد از مبلغ موجود کمک به زلزله زدگان نزد کانون توسعه و کمک های جمع آوری شده توسط آقای شهنازیان اقدام به خرید سیمان و میل گرد شود و کار ساختمانی از روز بعد شروع شود. با مادربزرگ و محمد و بقیه حاضران خداحافظی کردیم و حدود ساعت 2 بعدازظهر به تبریز برگشتیم.

3

عصر ساعت 30/4 در دفتر آقای شهنازیان با دوستان گرامی و انسان های بزرگواری که قبلاً اعلام آمادگی برای تهیه نقشه و نظارت بر ساخت کتابخانه کرده بودند جلسه ای برگزار شد.

4

در این نشست آقایان مهندس اکبری و مهندس انور حقیقی و آقای نوجوان حضور داشتند. پس از صحبت اینجانب درباره نیازهای  فضای کتابخانه و حدود زیربنای آن ( 140 مترمربع ) قرار شد ایشان روز پنج شنبه از محل زمین بازدید کنند تا بتوانند نقشه مورد نظر را تهیه و هزینه ساخت آن را برآورد کنند و پس از آن سرکار خانم مهندس امینی نقشه ها را ببینند هرچه زودتر اقدام به خرید مصالح و ساخت کتابخانه بشود. در ساعت 7 بعد ازظهر با آقایان خداحافظی کردم و باتفاق آقای شهنازیان و خانم و دختر نازنین ایشان برای بازگشت به تهران عازم فرودگاه تبریز شدم.
با آرزوی این که همة کودکان سرزمین مان دارای امکانات خوب آموزشی و فرهنگی بشوند و محرومیت ها به موفقیت ها تبدیل شود.

یک دیدگاه برای “تأسیس کتابخانه در روستای چایکندی

  1. باسلام ضمن تقدیر وتشکر از زحمات شما عزیزان با توجه به گرم شدن هوا وشروع فصل کاری خواهشمنداست عملیات ساختمانی کتابخانه چایکندی اغاز گردد.دهقانی دهیار روستا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

طراحی و ساخت سایت جدید کانون توسعه فرهنگی کودکان

گروه آی تی کانون از بهمن سال گذشته، طی جلسات متعدد، طراحی و ساخت سایت اینترنتی کانون را در دست اقدام دارد. طرح اولیه ی این سایت مورد تصویب هیئت مدیره ی کانون قرار گرفته و تاکنون مقداری از مطالب سایت قدیم به سایت جدید انتقال یافته است. هدف از […]

کمک به طرح های کانون