کانون توسعه فرهنگی کودکان

Children Cultural Development Center

18166172165922291070152534824611826203140

۱- ابتدا از اول تا آخر کتاب را بخوانید.شاید فکر کنید این کار لزومی نداشته باشد، اما اگر می‌خواهید معرفی کتاب بنویسید این کار برای خواننده‌ها مفید خواهد بود. لازم است همۀ جزییات را بخوانید. فقط به نوشته‌های پشت جلد توجه نکنید. فقط نگاهی سرسری به ده صفحۀ اول نیندازید. تمام کتاب را بخوانید. بعد دوباره برگردید و واژه‌ها و نکات کلیدی را بررسی کنید.

۲- همین طور که کتاب را می‌خوانید یادداشت بردارید. مطالبی را که می‌خواهید علامت گذاری کنید و بعداً به آن‌ها مراجعه کنید. اگر چیزی هست که توجه‌تان را جلب نمی‌کند، از آن بگذرید. در مقابل اگر مطلبی توجه شما را جلب کرد و تحت تأثیر قرار گرفتید، آن را دنبال کنید.

۳- داستان را خیلی خلاصه توضیح دهید. یک ایدۀ خوب از این که داستان دربارۀ چیست به خواننده بدهید. شخصیت یا شخصیت‌های اصلی را توصیف کنید. تمرکز طرح و هرگونه کشمکشی را ذکر کنید، و این که هر شخصیتی چه ماجرایی دارد. این کار را در چند سطر انجام دهید. مهم نیست چگونه، اما اگر پایان کتاب غافلگیر کننده است، هرگز در معرفی آن را ننویسید.

۴- نظر خودتان را دربارۀ کتاب بنویسید. از خودتان بپرسید آیا کتاب به اهدافش رسیده است. آیا کتابی نیست که فقط والدین از آن لذت ببرند. اصلا این کتاب کودک هست یا نه؟ در این کتاب باید شخصیت‌هایی باشند که به کودکان مربوط می شوند، وقایعی که کودکان آن‌ها را درک می‌کنند و قصه‌گویی جذاب داشته باشد. اگر کتاب شخصت گونه است یا شخصیت نفرت انگیزی دارد، مطمئن شوید که آن را در معرفی ذکر کرده‌اید. بدانید بهترین معرفی، صادقانه ترین معرفی است. اگر کتاب تصویری است، بگویید آیا تصویرها را دوست داشتید یا نه و این که آیا تصویرها به متن ارتباط داشته یا نه.

۵- به خوانندگان بگویید آیا این کتاب را به آن‌ها پیشنهاد می‌کنید یا نه. اگر فکر می‌کنید خوانندگان از آن خوششان می‌آید دلیل‌تان را توضیح دهید.اگر هم فکر می‌کنید بهتر است این کتاب را بخوانند، به آن‌ها چرایی‌اش را بگویید. بسیاری از مردم کتاب‌های کودک را براساس معرفی‌هایی که خوانده اند انتخاب می‌کنند، پس مطمئن شوید واقعیت را در میان سطرها بیان کرده‌اید.

 

هشدار و نکته

یادتان باشد درست است که گروه هدف کودکان هستند، اما این والدین هستند که باید برای خرید کتاب هزینه کنند. اگر در کتاب‌های کودک چیزی هست که فکر می‌کنید والدین باید بدانند، حتماً آن نکته را ذکر کنید، تا والدین با اطلاع تصمیم‌گیری کنند.

    اگر معرفی‌ای نوشتید و با واکنش منفی از طرف نویسنده رو به رو شدید، که البته گاهی این اتفاق می‌افتد، خودتان را مجبور نکنید عقیده‌تان را عوض کنید.

نویسنده ها هم باید بدانند در کنار معرفی‌های خوب معرفی بد هم هست، و نباید آن چه گفته می‌شود را شخصی کنند.

 

نوشتۀ پَتی ویگنیگتون

ترجمۀ فرمهر منجزی

دسته ها: عمومی, مقالات

فرستادن دیدگاه


 • تصادفی از گالری ها

  کارگاه کاردستی khong-scan0014-copy khong-kardanesh-2_0 kolanganeh-CIMG3384 5omin-panjomin-dore-09 photo_2016-05-14_13-02-55 ورود به کتابخانه کارگاه روش های نوین آموزش علوم برای معلمان روستایی خانم خواجوی خدمات فنی کتابخانه را به داوطلبان کتابداری آموزش می دهد خانم همایونی برای بچه ها کتاب می خواند عکس یادگاری دانش آموزان دبستان شهید منجم
 • تماس با کانون

  کانون توسعه فرهنگی کودکان

  شماره ثبت: ۱۵۳۱۱ با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۷۰۳۵
  فکس: ۰۲۱۸۸۳۴۴۴۶۵

  نشانی پست الکترونیکی: info[at]ccdcir.com

 • کمک به طرح های کانون

  پرداخت از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

  لوگوی زیر را کلیک کنید

  BPMLogo

 • حقوق سایت

  کلیه حقوق این سایت متعلق به کانون توسعه فرهنگی کودکان به شماره ثبت 15311 با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع یا پیوند به سایت مجاز است.

  این وب سایت در پایگاه ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نماید.