کانون توسعه فرهنگی کودکان

Children Cultural Development Center

 

یکی از فعالیت های عمدۀ کانون توسعه فرهنگی کودکان تأسیس ،‌تجهیز و تقویت کتابخانه درروستاها و مناطق محروم کشور است. از سال ١٣٨٠ که این سازمان شروع به کار کرده تاکنون ۱۵ کتابخانه تأس‍یس کرده است و با ارسال کتاب و ارائه خدمات آموزشی کتابخانه های عمومی و مدارس را در بسی‍اری از نقاط کشور تقویت کرده است. این سازمان علاوه بر کتابخانه های خود به درخواست بنیاد فرهنگی افغان با ایجاد کتابخانه در سه مدرسۀ خودگردان به کودکان پناهندۀ افغان خدمات آموزشی ارائه داده است.     
اعضای داوطلب کانون توسعۀ فرهنگی کودکان هر سال یک تا دو بار به کتابخانه های روستایی می روند و برای گروه های مختلف سن‍ی کارگاه های آموزشی برگزار می کنند. هدف از این کارگاه ها ترویج کتابخوانی، ایران شناسی، آشنایی با آیین و فرهنگ بومی، آشنایی با حقوق کودک، تعلیم و تربیت،‌جمع آوری فرهنگ عامه، احیای ارزشهای اسلامی، قصه گویی و بازی های سنتی  و….. است. همچنین برای آموزش کتابداران روستایی، ‌که ازمیان اهالی هر روستا انتخاب می شوند، سالانه کارگاه های آموزشی برگزار می شود که تاکنون در سه دوره از این کارگاه ها ،‌ استادان و کارشناسان برجسته، کارگاه هایی درزمینۀ خدمات کتابداری، ادبیات کهن، آموزش هنر خلاق، ادبیات عامیانه، ادبیات کودک و نوجوان، نمایش خلاق و گزارش نویسی برگزار کرده اند. کتابداران روستایی با استفاده از آموخته های خود در کتابخانه هایشان فعالیت هایی چون کتابخوانی و قصه گویی، نمایش خلاق، بازی های آموزشی و سنتی،‌جمع آوری فرهنگ عامه، کاردستی، هنرهای دستی محلی و حفاظت از محیط زیست انجام می دهند. کتابداران برای آموزش از همکاری کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منطقه ن‍یز بهره مند می شوند.

۱-    کتابخانۀ روستای خُنگ

روستای خُنگ درشصت  کیلومتری بیرجند دراستان خراسان جنوبی واقع شده است. این روستا دارای مدارس دخترانه و پسرانه در تمام مقاطع آموزشی و خوابگاه دانش آموزی پسرانه و دخترانه در مقطع راهنمایی و دبیرستان است. نوجوانان بیست و شش روستای نزدیک از این مدارس استفاده می کنند. جمعیت این روستا ۶۴۳ نفر و جمعیت دانش آموزی آن که قبلاً با احتساب دانش آموزان دبیرستانی که ااز ۲۶ روستا به آنجا می آمدند، حدود سیصد نفر بود، اکنون۶۵ نفر است. دبیرستان کاردانش پسرانۀ این روستا با شش رششتۀ تأسیسات و دبیرستان کاردانش دخترانه در سال ۹۲ از س.ی آموزش و پرورش تعطیل شد. کانون توسعۀ فرهنگی کودکان که در تأسیس و تجهیز رشته های کاردانش و فنی – حرفه ای نقشی عمده داشت و  تعدادی از دانش آموزان این دبیرستان و دبیرستان دخترانه را تحت پوشش آموزشیاری قرار داده بود، هنوز می کوشد  این مدارس را بازگشایی کند.

untitled2این کتابخانه دربهمن ماه ١٣٨٠ تأسیس شد. ابتدا کتابخانه با حدود ۱۴۰۴ جلد شروع به کار کرد و در حال حاضر حدود ۳۵۰۰ جلد کتاب، تعدادی نوار ویدئویی و سی دی آموزشی و سرگرم کننده و ۸۵ عضو دارد که اکثر آنان دانش آموزند و حدود بیست درصد آنان را بزرگسالان تشکیل می دهند. کتابدار کتابخانۀ خنگ در ابتدا خانم فاطمه خنگی نژاد بود و پس از او خواهرش خانم مریم خنگی نژاد و بعد از او نسرین عهده دار این کتابخانه شدند. هم اکنون خانم غلامی عهده دار این مسئولیت است. از فعالیت های خاص این کتابخانه می توان آموزش به کودکان کم توان ذهنی،‌ تشکیل کارگاه های قالی- تابلوبافی وگلسازی برای زنان روستا و جمع آوری گیاهان دارویی به کمک گروه های دانش آموزی اشاره کرد.
untitled3 

۲-    کتابخانۀ دارالشفاء فاطمه زهرا (س) بیرجند
دارالشفاء فاطمه زهرا(س)مرکزی درمانی است که به صورت مؤسسه ای خیریه عمل می کند و به افراد کم توان مالی خدمات رایگان ارائه می دهد. کتابخانۀ دارالشفاء فاطمه زهرا(س) در بهمن ماه ۱۳۸۰ در بخشی از ساختمان دارالشفاء واقع در محلۀ چهاردرخت بیرجند تأسیس شد و تا سال ۱۳۸۴ که به علت نقل مکان دارالشفاء تعطیل شد، به کار خود ادامه داد. این کتابخانه به مدت یک سال تعطیل بود و کتاب های آن به کتابخانۀ جدید روستای حاجی آباد منتقل شد. دربهار ١٣٨۶ کتابخانۀ دارالشفاء فاطمه زهرا(س) در محل جدید کار خود رااز سرگرفت. ولی درسال ۱۳۹۰ به علت تغییر مکان مجدداً تعطیل و در سال ۹۱ دوباره بازگشایی شد. در حال حاضر این کتابخانه دارای  ۵۳۶ عضو و حدود ۳۵۰۰ جلد کتاب است. کتابدار این کتابخانه در ابتدا خانم نجمه سفری مقدم بود، از تیرماه ۱۳۸۷ خانم مرضیه محمدپور کتابدار سابق کتابخانۀ روستای دهک این مسئولیت را به عهده گرفت. پس از او در سال ۱۳۸۸خانم زهره مولیدی کتابدار این کتابخانه شد و اکنون خانم مژگان اصغری این مسئولیت را به عهده دارد. 

dar-2

 اعضای این کتابخانه را دانش آموزان مدارس منطقه و کارکنان دارالشفاء تشکیل می دهند. از فعالیت های خاص آن استفاده از هنرمندان محلی برای آموزش هنرهای معرق، خطاطی، نقاشی- خط و تشکیل کلاس های تابستانی درتمام سال های فعالیتش بوده است. اخیراً خانم فرناز بهزادی، استاد نمایش عروسکی، کارگاه ساخت عروسک های نمایشی از مواد دورریز را در این کتابخانه اجرا کرد.
۳-    کتابخانۀ روستای اورامان تخت
اورامان تخت یکی از بخش های شهرستان سروآباد از توابع سنندج دراستان کردستان است که مانند اکثر مناطق این استان کوهستانی است. ا‍ین بخش دارای چهارده روستا و ٢٠٨۴ نفرجمعیت است و ۹ مدرسه در تمام مقاطع تحصیلی دارد. جمعیت دانش آموزی آن ١٢۵١ نفر است، کتابخانۀ روستای اورامان تخت در شهریور ١٣٨٢ شروع به کار کرد و درحال حاضر ۴۳۸۸  جلد کتاب، حدود هفتاد نوارو سی دی آموزشی و سرگرم کننده و ۵۲۸ نفر عضو دارد.
اولین کتابدار این کتابخانه خانم اکرمی بود. وی بعد از مدتی در سازمان نهضت سوادآموزی استخدام شد و پس از او خانم شمامه ویسی مرادی کتابدار این کتابخانه شد. از فعالیت های خاص این کتابخانه می توان سفالگری، ساختن عروسک های نمایشی و جمع آوری و تفکیک زباله ها و آموزش حفاظت محیط زیست به کمک گروه های دانش آموزی و تشکیل کلاس های سوادآموزی را نام برد.

عکس یادگاری اورامان

۴-    کتابخانۀ روستای خور
روستای خور از توابع بخش خوسف در صد کیلومتری شهرستان بیرجند دراستان خراسان جنوبی است. این روستا با سه روستای همجوارخود مجموعاً چهارروستای پرجمعیت را تشکیل می دهد . جمعیت دانش آموزان آن حدود ۶۰۰ نفر است که درمقاطع دبستان تا دبیرستان تحصیل می کنند.

untitled6(1)کتابخانۀ روستای خور در مرداد ١٣٨٢ تأسیس شد،‌ این کتابخانه اکنون حدود  ۳۱۰۰جلد کتاب، تعدادی نوارویدیویی و سی دی آموزشی و سرگرم کننده،۳۵۵ عضودارد. اولین کتابدار این کتابخانه خانم خلیلی بود. پس از او خانم سمانه تقوی تا سال ۱۳۸۶ در این کتابخانه فعال بود و بعد از او خانم پروانه نخعی عهده دار این مسئولیت شد.
از فعالیت های خاص این کتابخانه می توان از تشکیل کلاس های خوشنویسی و معرق به مربیگری معلمان داوطلب آموزش و پرورش و درختکاریِ جلو محوطۀ کتابخانه نام برد.

۵-    کتابخانۀ روستای گلین
روستای گلین درشصت کیلومتری جنوب شهرستان سنندج واقع شده است و جمعیتی بالغ بر١٨٠٠ نفر دارد که  حدود ١۵٠٠نفر آن ها با سواد هستند. این روستا با جمعیت دانش آموزی حدود ۶٧٠ نفر و دارا بودن مدرسه درتمام مقاطع تحصیلی، برای چهارروستای مجاور به اسامی وصی علیا وسفلی ، خانقاه و دره کوله با جمعیت حدود ١۴٠٠ نفر، امکانات تحصیلی فراهم می آورد.

untitled7

کتابخانۀ این روستا درآبان ١٣٨٢راه اندازی شد ودر حال حاضر ۳۹۴۳ جلد کتاب و تعدادی فیلم و نوار آموزشی و سرگرم کننده و ۴۴۲ نفر عضو دارد. این کتابخانه ۵۹ حلقه نوار ویدئو و ۴۶ دی وی دی و ۲۸ حلقه نوار صوتی دارد. کتابدار این کتابخانه خانم فاطمه سجادی ازبدو تأسی‍س کتابخانه تا مهر ماه ١٣٨۶ عهده دار این مسئولیت بود و پس از ایشان خانم صنوبر باباخانی کار خود را در این سمت آغاز کرده است. پس از دو سال فعالیت ایشان نیز به دلیل قبولی در دانشگاه و نقل مکان به سنندج جای خود را به خانم مهوش فروردین و کژال باقری داد. در سال ۱۳۹۰ به دلیل قبول شدن این دو نفر در دانشگاه و رفتن به سنندج خانم بهمنی عهده دار این مسئولیت شد.  از فعالیت های خاص این کتابخانه آموزش اعضای بی سواد و کم سواد به کمک نهضت سوادآموزی سنندج، جمع آوری و تفکیک زباله ها و آموزش حفاظت مح‍یط زیست به کمک گروه های دانش آموزی و تشکیل انجمن شعر و ادب بوده است.

۶-    کتابخانۀ روستای دهک
روستای دهک، مرکز دهستان عربخانه از توابع شهرستان نهبندان است که مرز بین استان خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان است. این روستا ١۵٠٠ نفر جمعیت دارد که حدود ٨۵٠ نفر آنان باسوادند. روستای دهک دارای مدارسی درتمام مقاطع تحصیلی و دوخوابگاه دانش آموزی پسرانه و دخترانه است که دانش آموزان ٢۵ روستای اقماری از آن ها بهره مند می شوند. جمعیت دانش آموزی این روستا ۵١٨نفر است.

untitled9
 کتابخانۀ روستای دهک در اسفند ١٣٨٢راه اندازی شد ودر حال حاضر حدود ۳۴۰۰ جلد کتاب، تعدادی نوارویدیویی و سی دی آموزشی و سرگرم کننده و ۷۲۰ نفر عضو دارد. خانم معصومه محمدپور از بدو تأسیس کتابخانه تا شهریور ١٣٨۶ کتابدار این کتابخانه بود و بعد از او خواهرش مرضیه محمدپور که درتمام مدت با او همکاری می کرد این کتابخانه را اداره  کرد و بعد از رفتن او به کتابخانۀ دارالشفا، خواهر دیگرش ملیحه محمدپور عهده دار این مسئولیت شد.‌ وی در سال ۱۳۸۹ در چهارمین دوره ی آموزش کتابداران شرکت کرد و پس از آن مسئولیت کتابخانه را به عهده گرفت و در سال ۱۳۹۰ پس از ازدواج، این مسئولیت را به خانم زینب مقری سپرد. این کتابخانه در سال ۱۳۹۱ به محلی جدیدتغییر مکان یافت.ایاز فعالیت های خاص این کتابخانه تشکیل کارگاه های محیط زیست، درختکاری و ایجاد فضای سبز در محوطه جلو کتابخانه، تشکیل گروه های شاهنامه خوانی و برگزاری جلسات مداوم مطالعۀ ادبیات کهن، کتاب های دینی، بهداشتی و زیست محیطی است.

deh-2

۷-    کتابخانۀ روستای بفروئیه
روستای بفروئیه در ده کیلومتری شهرستان میبد از توابع یزد واقع شده است و در تمام مقاطع تحصیلی مدرسه دارد. جمع‍یت کل روستا ١٢٧٠٠ نفر و جمعیت دانش آموزی آن حدود ۴۶۵ نفراست. کتابخانۀ این روستا در اردیبهشت ١٣٨٣ راه اندازی شد ودرحال حاضر حدود ۴۵۰۰جلد کتاب و تعدادی نوار ویدیویی و سی دی آموزشی و سرگرم کننده و ۸۷۰ نفر عضو دارد. این کتابخانه به علت نزدی‍کی به شهرستان میبد که دارای دانشگاه است، از میان دانشجویان نیز اعضایی دارد و نیز به سه شهرک همجوار خدمات کتابخانه ای ارائه می کند.

untitled12
کتابدار این کتابخانه ابتدا خانم خلیلی بود که پس ازاو خانم عصمت برزگر این مسئولیت را به عهده گرفت. از فعالیت های خاص این کتابخانه،‌ تشکیل گروه شاهنامه خوانی، برگزاری اردوهای آموزشی،  برگزاری کلاس های زبان انگلیسی و خیاطی برای دانش آموزان راهنمایی، دبیرستان و بزرگسالان است.

 

untitled13

۸- کتابخانه روستای فهرج ( کرمان )

پس اززلزلۀ بم در دی ماه ١٣٨١ کانون توسعه فرهنگی کودکان، سه کتابخانۀ چادری در مناطق زلزله زده تأسیس کرد و پس از یک سال، تجهیزات آن ها رابرای تأسیس یک کتابخانۀ روستایی به روستای فهرج در شصت کیلومتری شهرستان بم انتقال داد.

untitled14

جمعیت این روستا ۹۷۰۰ نفر است و مدارسی درتمام مقاطع تحصیلی، مدرسۀ کارودانش و یک مؤسسه آموزش عالی دارد و جمعیت دانش آموزی آن ۵٣٠٣ نفر است که شامل دانش آموزانی از بیست و شش روستای اطراف است. در تقسمات کشوری روستای فهرج از سال ۱۳۸۹ به بخش تبدیل شده است. اولین کتابدار این کتابخانه خانم نارویی بود و پس از اینکه ایشان در آموزش و پرورش استخدام شد خانم رکن آبادی عهده دار مسئولیت شد و پس از استخدام ایشان در نهضت سوادآموزی، خانم زهرا رکن آبادی کار خواهرش را به عهده گرفت. کتابخانۀ فهرج درحال حاضر۶۶۸ نفر عضو، حدود ۳۲۰۰ جلد کتاب و تعدادی نوار ویدیویی و سی دی آموزشی و سرگرم کننده دارد. ازجمله فعالیت های خاص کتابداراین کتابخانه، تشکیل گروهی برای تهیۀ هفته نامۀ کتابخانه،‌ درختکاری و ساختن فضای سبز کتابخانه، جمع آوری گویش های محلی، تشکیل گروهی برای تحق‍یق دربارۀ گیاهان و جانوران بومی است.

scan0006

۹-    کتابخانۀ روستای گنجه

روستای گنجه در ۹ کیلومتری شهرستان رودبار در استان گیلان واقع شده است . جمعیت روستا ۲۰۰۰ نفر است که ۴۵۰ نفر از آن ها دانش آموزند و در سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان تحصیل می کنند. در این روستا تمام مقاطع تحصیلی برای دختران و دبستان ،راهنمایی و اول دبیرستان برای پسران وجود دارد. کتابخانهٔ این روستا از سال ۱۳۸۴ شروع به کار کرده است و هم اکنون بیش از ۳۷۰۰ جلد کتاب و  حدود ۱۰۰ حلقه سی دی و تعدادی نوار و سی دی آموزشی و سرگرمی و  ۱۶۷ نفر عضو دارد .   کتابدار این کتابخانه در ابتدای تأسیس آقای علی جهاندار، آموزگار این روستا بود پس از ایشان آقای رضا فلاح مسئولیت این کار را به عهده گرفت و مدت یک سال این وظیفه را انجام داد. پس از رفتن ایشان خانم مریم ملادوستی  کتابدار این کتابخانه شد. بعد از مدتی ایشان نیز از کتابخانه رفت و از سال ۱۳۸۹ دو جوان دانش آموز آقایان مجتبی پورقربانی و فرزام طالبی عهده دار این کار شدند. این دو کتابدار در چهارمین دوره آموزش کتابداران شرکت کردند و کارشناسان کانون توسعه فرهنگی کودکان هم در سفرهایی آن ها را آموزش دادند. در حال حاضر کتابدار این کتابخانه خانم پورقربانی است.
گنجه1                                            گنجه2

۱۰-کتابخانۀ روستای حاجی آباد
روستای حاجی آباد در شش کیلومتری بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی قرار دارد. جمعیت آن حدود ۲۰۰۰ نفر است که ۳۵۰ نفر آن دانش آموزند و در مقاطع آمادگی تا راهنمایی مشغول تحص‍یل اند. این کتابخانه در سال ١٣٨۵ تأسیس شد ودرحال حاضر ۴۲۹ عضو و ۱۷۹۲ جلد کتاب و تعدادی نوار ویدیویی و سی دی آموزشی و سرگرم کننده دارد. کتابدار این کتابخانه ابتدا خانم عصمت رکن آبادی بود و پس از او خانم زهرا حاجی آبادی بود. پس از او حکیمه امیرابادی عهده دار این مسئولیت شد.  از فعالیت های خاص او تشکیل کارگاه قصه نویسی، برگزاری اردوی تابستانی با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیرجند وآموزش و تمرین شطرنج برای کودکان دبستانی است. این کتابخانه در حال حاضر تعطیل شده است و قرار است به روستای دستگرد نقل مکان یابد.

untitled20
۱۱-کتابخانۀ روستای کلنگانه
روستای کلنگانه  درفاصلۀ ٢٠ کیلومتری شهرستان دورود در استان لرستان قراردارد. در این روستا که از مناطق صد درصد آس‍یب دیدۀ زلزلۀ فرورد‍ین ١٣٨۵ لرستان است، ١۴٢ خانوار زندگی می کنند. جمعیت آن ۶۵٠ نفر است که ۵۵۴ نفر آنان باسوادند. معیشت اصلی مردم آن کشاورزی و دامداری است. این روستا فقط دارای یک دبستان برای دختران و پسران است و دانش آموزان مقاطع بالاتر از مدارس روستای چالان چولان استفاده می کنند. 

untitled21                                                        untitled22

کتابخانه ی این روستا در شهریور۱۳۸۶ آغاز به کار کرده است. این کتابخانه ۲۹۸۰ جلد کتاب و ۳۷۳ نفر عضو و تعدادی سی دی و نوار صوتی و فیلم دارد. خانم اکرم قائد رحمتی پس از طی دوره ی آموزشی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دورود و شرکت در سومین دوره ی آموزش جمعی کتابداران کتابخانه های روستایی در سمت کتابدار مشغول به انجام وظیفه شد. او کارگاه های مختلفی از جمله : نقاشی و کاردستی، آموزش قرآن، مشاوره با مادران، کتابخوانی، شاهنامه خوانی و نمایش برای اعضا اجرا کرده است.

۱۲-کتابخانۀ روستای آفریز

روستای آفریزدر پنجاه  کیلومتری شهرستان قائن در استان خراسان جنوبی است. این روستا بیش از ۶۰۰۰ نفرجمعیت دارد و با برخورداری از مدارسی در مقاطع تحصیلی از آمادگی تا پیش دانشگاهی ، دانشگاه پیام نور وخوابگاه های پسرانه ودخترانه پذیرای دانش آموزانی  از بیست روستای اطراف است.

کتابخانۀ این روستا در شهریور ١٣٨۶ با حدود ۱۰۰۰ جلد کتاب آغاز به کار کرد و خانم زهرا زحمتی  پس از طی دورۀ آموزش کتابداری  در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیرجند و شرکت در سومین دورۀ آموزش جمعی کتابداران کتابخانه های روستایی در سمت کتابدار مشغول به انجام وظیفه شد. او در کتابخانه فعالیت هایی از جمله: قصه گویی، کتابخوانی، آموزش کامپیوتر را اجرا می کند. این کتابخانه در حال حاضر ۳۸۶ عضو و ۳۰۰۰ جلد کتاب و تعدادی نوار و سی دی آموزشی و سرگرمی دارد.

untitled23

۱۳-کتابخانۀ روستای آبادان
روستای آبادان در پانزده کیلومتری شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان است. این روستا بیش از ۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد. دارای دو مدرسۀ ابتدایی و دو مدرسۀ راهنمایی ، یک دبیرستان دخترانه و یک دبیرستان پسرانه است. دانش آموزان این روستا حدود ۷۰۰ نفرهستند از هفت روستای اقماری به این روستا می آیند. اکثر مردم این روستا کشاروز هستند. شغل زنان بیشتر سوزن دوزی و کار در گلخانه است. این روستا دهیاری ، شورای اسلامی و خانۀ بهداشت دارد.

کتابخانۀ روستای آبادان در خرداد ۱۳۸۷ راه اندازی شد. این کتابخانه در شروع ۱۵۰۰ جلد کتاب و ۶۰ نفر عضو داشت. کتابخانه ی آبادان هم اکنون ۳۲۸۲جلد کتاب و ۴۱۲نفر عضو و تعدادی سی دی فیلم های روز و آموزشی دارد. نخستین کتابدار این کتابخانه آقای عزیز برهانی بود پس از او خواهرانش خانم مهبیز برهانی و خانم مهری برهانی عهده دار این مسئولیت شدند. در حال حاضر خانم ملیحه دل پیشه کتابدار این کتابخانه است. در این کتابخانه فعالیت های زیر انجام می شود: قصه گویی، نمایش خلاق ، محیط زیست، بهداشت وگلسازی.

untitled23+1
۱۴- کتابخانۀ روستای باباریز
روستای باباریز از توابع شهرستان سنندج در استان کردستان  است. فاصله ی این روستا از شهر سنندج ۱۰ کیلومتر است. باباریز حدود ۳۵۰ خانوار جمعیت دارد. کار اصلی مردم کشاورزی است.
 
در این روستا یک مدرسه ی ابتدایی، دو مدرسه ی راهنمایی و یک دبیرستان وجود دارد. مدارس راهنمایی و دبیرستان دخترانه به صورت شبانه روزی است. دانش آموزان از روستای اطراف که حدوداً بیست روستا هستند به این مدرسه ها می آیند.

 کتابخانه ی این روستا از تابستان سال ۱۳۸۸ آغاز به کار کرد. این کتابخانه هم اکنون حدود ۳۰۰۰ جلد کتاب و ۴۱۰ نفر عضو و  تعدادی فیلم و سی دی دارد.
 
کتابداران این کتابخانه در حال حاضر بهاره حاج میرزایی، شیوا و ژاله حاج میرزایی هستند. این سه کتابدار علاوه بر شرکت در چهارمین و پنجمین دوره ی آموزشی کتابداران روستایی، در کارگاه هایی که کارشناسان کانون توسعه فرهنگی کودکان در محل کتابخانه برگزار کردند، نیز شرکت کرده اند.

untitled24+1

۱۵- کتابخانۀ روستای اجبارکلا
روستای اجبارکلا از توابع شهرستان آمل در استان مازندران است. در این روستا حدود ۹۰۰ خانوار زندگی می کنند. در این روستا سه مهدکودک روستایی، دو پیش دبستان، دو دبستان، دو مدرسه ی راهنمایی و یک دبیرستان وجود دارد. در این روستا با همکاری دهیاری کتابخانه در تیرماه ۱۳۹۰ گشایش یافت. این کتابخانه با حدود ۱۲۰۰ جلد کتاب کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر حدود ۴۰۰۰جلد کتاب و ۴۲۰ عضو دارد.

کتابدار این کتابخانه خانم مریم اسمعیلی است. ایشان به همراه چند نفر دیگر از خانم های جوان روستا در کارگاه دو روزه ای که کارشناسان کانون توسعه در محل برگزار کردند  و دوره پنجم آموزش کتابداران روستایی کانون توسعه فرهنگی کودکان شرکت کرده است.

DSC05798

در نقشه زیر جای کتابخانه های کانون توسعه فرهنگی کودکان با نقطه قرمز مشخص شده است

 lib map1

فرستادن دیدگاه


 • تصادفی از گالری ها

  نقاشی کودکان khong-khong-lib-1 khorasan-khorassan-1386-006 5omin-panjomin-dore-10 5omin-panjomin-dore-12 ;h photo_2016-05-07_12-10-27 ورود به کتابخانه اعضای کتابخانه خانم حسینی، مؤلف کتاب های درسی، در آزمایشگاه دبستان شهید منجم کتابخانه، کتابدار و اعضا خانم منجزی برای بچه ها کتاب می خواند
 • تماس با کانون

  کانون توسعه فرهنگی کودکان

  شماره ثبت: ۱۵۳۱۱ با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۷۰۳۵
  فکس: ۰۲۱۸۸۳۴۴۴۶۵

  نشانی پست الکترونیکی: info[at]ccdcir.com

 • کمک به طرح های کانون

  پرداخت از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

  لوگوی زیر را کلیک کنید

  BPMLogo

 • حقوق سایت

  کلیه حقوق این سایت متعلق به کانون توسعه فرهنگی کودکان به شماره ثبت 15311 با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع یا پیوند به سایت مجاز است.

  این وب سایت در پایگاه ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نماید.