برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تجهیز کتابخانه در شهر ری

 

روز 23 دی ماه خانم منیر همایونی، مدیر کانون توسعه فرهنگی کودکان، بازدیدی از مدرسۀ شهدای جوانمرد در شهرری داشتند و در آن بازدید برای برگزاری کارگاه برنامه‌ریزی کردند. روز 28 دی ماه خانم همایونی به همراه خانم دکتر بازرگان، استاد روانشناسی و تعلیم وتربیت و خانم طاهره فراهانی، عضو کانون توسعه فرهنگی کودکان به دعوت خانم گل محمدی، مدیر دبستان شهدای جوانمرد در شهرری به این دبستان رفتند. هدف از این دعوت برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای والدین و معلمان و راه‌اندازی کتابخانۀ دبستان بود.

گزارش فعالیت‌های انجام شده در این روز را از زبان خانم منیر همایونی می‌خوانیم:

روز 28 بهمن ماه با هماهنگی قبلی از خانم دکتر زهرا بازرگان عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و من برای برگزاری کارگاه دعوت شده بود که به اتفاق به دبستان شهدای جوانمرد رفتیم.

کارگاه اول باحضور 15 نفر از معلمان و اعضاء اولیا مربیان و کارگاه دوم با حضور 24 نفر از مادران برگزار شد که با استقبال هر دو گروه و در خواست ادامه آن روبرو شدیم. هم زمان خانم طاهره فراهانی کارشناس ادبیات کودکان برای فعال سازی و آموزش فنی در کتابخانه مدرسه حضور داشت و با گروهی از دانش آموزان در محلی که برای کتابخانه تعیین شده بود شروع به کار کرد. تعداد کتاب موجود در کتابخانۀ مدرسه 78 جلد بود که اکثر آن‌ها برای گروه سنی دانش‌آموزان دبستان مناسب نبود.

با توجه به نیاز دانش‌آموزان به کتاب‌هایی که بتوانند اوقات فراغت‌شان را با خواندن کتاب پر کنند و با مراجعه به کتاب‌های مرجع پاسخ سئوال‌های درسی خود را بیابند و همچنین لزوم ارتقاء دانش عمومی  این عزیزان، در مرحله اول تعداد 163جلد کتاب با عنوان‌های مختلف شامل: کتاب‌های داستانی، مرجع نظیر فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، محیط‌زیست،حقوق کودک،ارزش‌های زندگی و کتاب‌های مورد احتیاج معلمان و والدین از طرف کانون به کتابخانه اهدا شد که  پس از رده بندی توسط خانم فراهانی در قفسه‌ها جای گرفت.

 

1- کارگاه آموزشی معلم ها

نقش مثبت و جبرانی مدرسه در کاهش کمبود های ناشی از شرایط فردی، خانوادگی و فرهنگی دانش آموزان

در این جلسه بر این واقعیت تأکید شد که وجود اقدام متقابل و روابط مثبت بین معلم ها و دانش آموزان و برخورداری کودکان از تجربه های مثبت و غنی در مدرسه نه تنها در ایجاد تعلق به مدرسه و افزایش اعتماد به نفس آنان موثر است بلکه می‌تواند مانع بروز رفتارهای ناسازگارانه و اختلال‌زا در مدرسه شود.

خانم دکتر بازرگان در مورد عواملی در مدرسه صحبت کردند که می تواند رشد اخلاقی، اجتماعی  ،عاطفی و ذهنی کودکان را تسهیل کند. در بخشی از کارگاه به تبادل نظر با معلمان شرکت کننده پرداخته و در مورد نقش مهم معلم‌ها در موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان و تقویت مهارت‌های ارتباطی آن‌ها توضیح دادند.

از سایر مواردی که مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت  اهمیت همکاری معلمان با یکدیگر ،توجه به تفاوت‌های فردی در کلاس برای کشف هویت‌های متنوع یادگیرندگان و روش‌های نوین توانمندی‌سازی دانش‌آموزان بود.

شایان ذکر است که در این جلسه نقش فعال مدیر مدرسه، خانم زهرا گل محمدی، در ایجاد انگیزه در کادر آموزشی و جلب مشارکت آنان در مباحث قابل توجه بود.

2- کارگاه آموزشی برای  اولیا

نقش خانواده به خصوص مادر در شکل گیری شخصیت ،ارتقاء عزت نفس و موفقیت تحصیلی دانش آموزان

در این کارگاه خانم دکتر بازرگان با تأکید براهمیت خانواده به عنوان مهم‌ترین واحد اجتماعی و اساس جامعه، به نقش محیط خانواده در شکل‌گیری شخصیت کودکان و ایجاد عادات، ارزش‌ها و نگرش‌های مثبت در آنان پرداختند و در مورد وجود موانعی در خانواده توضیح دادند که ممکن است به رشد سالم و متعادل کودکان آسیب وارد کند.

خانم بازرگان با اشاره به تحقیقات انجام شده، مقایسه محیط خانوادگی کودکانی که در مدرسه موفقند و آنان که دچار شکست‌های متوالی تحصیلی یا ناسازگاری‌های رفتاری هستند را مقایسه کردند و دربارۀ توصیه های این نوع تحقیقات و عواملی که به سلامت محیط خانواده و پرورش کودکان شاد ، سالم و با اعتماد به نفس کمک می کند صحبت کردند. پذیرش بدون قید و شرط فرزندان، وجود روابط صمیمانه بین افراد خانواده، پرهیز از بروز اختلافات زناشویی در حضور کودکان و تقویت و تمرین ارزش‌های اخلاقی در خانواده از موضوع‌هایی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این کارگاه‌ها معلم‌ها و اولیاء ضمن مشارکت فعال و استقبال از موضوع‌های مطرح شده  خواستار برگزاری جلسه‌های بیشتر  در جهت کمک به ایجاد خانه و مدرسه ای شادتر، سازنده‌تر و غنی‌تر برای تعلیم و تربیت بهتر فرزندان خود بودند.

ما می‌کوشیم این کارگاه‌ها را در دیگر مدارس شهرری، منطقه 20 برگزار کنیم.

2 دیدگاه برای “برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تجهیز کتابخانه در شهر ری

 1. سلام وقتتون بخیر وخسته نباشید ، طرح های شما در منطقه 20 بسیار عالیه لطفا در مدرسه حمزه سیدالشهدا که در روستای امین اباد که درمنطقه 20 شهرری میباشد این طرح را اجرا کنید
  من دانشجوی ترم آخر علوم تربیتی در این روستا هستم خوشحال میشم بتونم با شما همکاری کنم
  ممنون

  1. باسلام خدمت شما خانم امینی
   ممنون از شما
   در صورتی که مایل به همکاری هستید با شماره های دفتر کانون توسعه تماس بگیرید
   021-88827035-88344465

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

  غرفه کانون توسعه فرهنگی کودکان ساختمان اداری، سالن U، بخش مروجان کتابخوانی با ما همراه باشید.

کمک به طرح های کانون