انتشارات

گروه انتشارات کانون توسعۀ فرهنگی کودکان از سال نخست شروع به کار کانون با هدف اطلاع رسانی و مستند سازی فعالیت های این سازمان تشکیل شد. این گروه کارش را با تولید فصلنامۀ «پیک توسعه» شروع کرد که خبرنامۀ داخلی کانون توسعه فرهنگی کودکان است. تهیه و تولید جزوه های آموزشی مرتبط با کارگاه های آموزشی که در کتابخانه های روستایی اجرا می شوند و بروشورها و کتابچه هایی برای معرفی فعالیت های کانون از برنامه های بعدی این گروه بود که به طور مستمر ادامه دارد و اطلاعات آن ها مرتب به روز می شود. با شروع کارگاه های آموزشی برای کتابداران کتابخانه های روستایی، نشریه ای آموزشی به نام«پیک کتابدار» با هدف تکمیل و پیگیری آموزش های ارائه شده در کارگاه ها نیز دربرنامۀ گروه انتشارات قرار گرفت. «پیک کتابدار» نشریه ای ماهانه است که می تواند برای تمام کتابداران مفید باشد، به همین دلیل به طور رایگان برای دانلود روی سایت کانون قرار می گیرد. شماره های پیشین و تازۀ «پیک توسعه» را نیز می توانید از سایت کانون دانلود کنید. همچنین «ویژه » نامه دهمین سالگرد کانون توسعه فرهنگی کودکان» که در دوبخش گزارش عملکرد و خاطرات تهیه شده است، برای دانلود روی سایت قرار گرفته است. این ویژه نامه که محصول کوشش یک سالۀ تمام اعضای فعال در کانون توسعه فرهنگی کودکان است، به مناسبت دهمین سالگرد این سازمان تهیه شده است. در زیر فهرستی از انتشارات کانون و خلاصه ای ازجزوه های آموزشی را می بینید.

جدول نشریات کانون توسعه فرهنگی کودکان

نام نشریات

تعداد

تاریخ انتشار

پیک توسعه

تا پاییز 1390، 32 شماره +2 پیش شماره

از سال 1380

پیک کتابدار

تا پاییز 1390، 20 شماره

از سال 1387

بروشور کانون توسعه

—-

از سال 1380

بروشور آموزشیاری

—-

از سال 1380

بروشور معرفی کتابخانه ها

—-

از سال 1380

جزوه معرفی کانون توسعه فرهنگی کودکان

—-

از سال 1380

جزوه های آموزشی

هشت عنوان

از ابتدا فعالیت 1380

مجموعه مطالب دوه ها به صورت کتاب

یک دوره – دورۀ دوم

1386

جزوه های آموزشی

یکی از فعالیت های گروه انتشارات، تهیة جزوه های آموزشی به فراخور نیاز است. بنا به نیازی که هر مدرس برای برگزاری کارگاه آموزشی خود احساس می کند، جزوه ای تهیه می کند و آن را در اختیار شرکت کنندگان در کارگاه می گذارد.

تاکنون شش جزوه آموزشی تهیه شده است:

1-    رفتار با کودکان و نوجوانان، نوشتة منیر پوراصلانی ( منیر همایونی )

در این جزوه به نکاتی دربارة الگوی مثبت و مناسب در بحث رفتار با کودک و نوجوان و تفاهم و دوستی اشاره شده است. همچنین به این نکته اشاره شده است که والدین، به ویژه مادران زمان بیشتری را در کنار فرزندان حود بگذارندو …

2-     رشد، نوشتة دکتر نرگس طالقانی

در این جزوه ابتدا رشد تعریف شده و سپس مراحل رشد جسمی و عقلی و اجتماعی بیان شده است. تغییرات مختلف و دگرگونی های دائمی و تدریجی که از کودکی تا بزرگسالی رخ می دهد و مراحل آن به صورت ساده در این جزوه بیان شده است.

3-    نقش والدین در کتاب خواندن کودکان، ترجمه و گردآوری: فرمهر منجزی

4-    خواندن نخستین سنگ پایة زندگی اجتماعی کودک است. با خواندن کتاب و گفت و گو درباره آن، کودک تجربیاتی به دست می آورد. او یاد می گیرد چگونه بشنود،چگونه سخن بگوید، چگونه نظرش را بیان کند، چگونه به نظر دیگران احترام بگذارد و چگونه بنویسد.

5-     صلح، گردآوری و تنظیم: منیر پوراصلانی ( منیر همایونی )

این جزوه برای مربیانی تهیه شده است که می خواهند مفاهیم صلح را به کودکان آموزش دهند. جزوه شامل دو قسمت است : مبانی فرهنگ صلح برای آموزش به کودکان و همراه با کودکان مان.

6-     چگونه نشریه کتابخانه تهیه کنیم، گردآوری و تدوین: فرمهر منجزی

نشریه کتابخانه ای یکی از ملزومات کتابخانه است. از اولین کارگاه هایی که در هر کتابخانه برگزار می شود، کارگاه آموزش چگونگی تهیه نشریه است. در این جزوه مراحل مختلف کار و بخش های مختلف یک نشریه داخلی آموزش داده شده است.

 

3 دیدگاه برای “انتشارات

 1. سلام،
  خیلی خوشحالم که چنین کار ارزشمندی در کشورم انجام می شود، من در زمینه ی تدریس ریاضیات به صورت مکاتبه ای می توانم در خدمت شما باشم، شرایط و نوع ارتباط شما با کتابخانه هایتان را به طور کامل نمیدانم، ولی شاید بتوان از طریق ایمیل هفته ای یکبار به سوالات ریاضی بچه ها پاسخ دهم، اگر صلاح دانستید می توانید با این شماره با بنده تماس بگیرید. 09126183902
  من در رشته ی ریاضی محض در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحصیل کرده و کارشناسی ریاضی دارم و مدتی در کرج تدریس می کردم و اکنون هم کنار شغل خودم همچنان تدریس می کنم، در فیزیک و زبان هم تا حد مناسبی می توانم دانش آموزان را یاری کنم.
  امیدوارم که بتوانم در کنار شما باعث رشد کشورم باشم.
  سپاس فراوان
  فاطمه واشقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

روستای باباریز، کردستان

کمک به طرح های کانون