کانون توسعه فرهنگی کودکان

Children Cultural Development Center

 

به دنبال تماس با آقای رییسی پیمانکار ساختمان کتابخانه روستای آبادان صبح شنبه به اتفاق آقای مهندس امینی به ایرانشهر رفتیم.

آقای رئیسی به دلیل فوت پدر همسرشان نتوانستند این سفر در ایرانشهر باشند. پس از اسکان در هتل به بخشداری مرکزی برای رسیدگی به نیازهای کتابخانه، انشعاب های برق-تلفن-آب وکمک های احتمالی که از طریق بخشداری می تواند به پیشرفت کار و اتمام ساختمان بیانجامد، رفتیم.

آقای مهندس آهوپا بخشدار مرکزی و آقای امید برهانی رئیس شورای اسلامی روستای آبادان نهایت همکاری را داشتند و قول دادند از هرگونه کمک در تسهیل‌کاری ساختمانی دریغ نکنید از جمله انتقال تیر برق داخل محوطه کتابخانه به محل دیگر.

بعدظهر به روستا رفتیم… .

از دیدار قبلی که حدود سه ماه پیش بود چهره روستا کاملاً تغییر کرده بود. خیابان‌ها و میدان اصلی روستا جدول بندی چند و خیابان اصلی تسطیح شده بود که بسیار خوشحال کننده بود.

محل جدید کتابحانه هنوز در دست ساخت است. تعدادی از اعضاء کتابخانه و والدین آنها جمع شدند که قرارکارگاه روز بعد را با آنها گذاشتیم.

آقای مهندس امینی مواردی را که باید برای اتمام کار با آقای رئیسی در میان بگذارند یادداشت کردند. غروب به ایرانشهر برگشتیم.

صبح روز بعد دوباره به روستا رفتیم. بچه ها و تعدادی از مادران و خانم دل‌پیشه کتابداردر گوشه سالن کتابخانه که هنوز پر از کیسه سیمان و نخاله ساختمان بود گلیمی پهن کرده بودند و همگی روی آن نشستیم. آقای مهندس درباره محیط زیست کارگاه برگزار کرد و با نشان دادن پوسترهایی که درباره آلودگی دریاها بود و از آلمان آورده بودند با بچه‌ها صحبت کردند. من هم درباره خوب گوش کردن و شناخت توانایی‌های خود و استفاده درست از آن با بچه ها صحبت کردم.

در کنار این کارگاه با تعدادی از مادران دربار آموزش صنایع دستی آن استان مثل سوزن دوزی بلوچ و بافت اشیاء حصیری از برگ درختان نخل گفت‌و گو داشتیم. دُر خاتون یکی از زنان توانمند و بافندۀ هنرهای دستی در همان زمان یک سبد بسیار زیبا بافت و برای کارگاه خیاطی خواستار چرخ خیاطی شد. از طرف آقای مهندس امینی یک دستگاه چرخ خیاطی به کتابخانه اهدا شد و قرار گذاشتیم دُر خاتون آموزش بافت اشیاء حصیری و سوزن دوزی را به اتفاق سایر خانم‌ها به نوجوانان شروع کند. ضمناً بچه‌های حاضر هم تشویق شدند و با برگ نخل شروع به بافتن طناب کردند.

ساعت یک بعد ازظهر به ایرانشهر برگشتیم عصر به اتفاق خانم دل‌پیشه سری به بازار برای دیدن صنایع دستی بلوچ زدیم که متاسفانه این هنر دستی  جای خود را به صنایع ماشینی داده است.

صبح روز دوشنبه با آقای مهندس دل‌پیشه ملاقات داشتیم و سفارش‌های لازم را برای اتمام ساختمان با ایشان کردیم و به اتفاق برای برگشت به تهران به فرودگاه رفتیم.

امید است با حمایت و کمک همه علاقمندان  به آینده کودکان عزیز این منطقه خشک و گرمسیری این کتابخانه هرچه زودتر به بهره‌برداری برسد.

منیر همایونی

 

 

 

IMG_20160612_115813 IMG_20160612_105605 IMG_20160612_103446 IMG_20160612_103417 IMG_20160612_102305 photo_2016-07-05_10-50-23 photo_2016-07-05_10-50-25

دسته ها: گزارش

فرستادن دیدگاه


 • تصادفی از گالری ها

  کارگاه کاردستی khong-scan0014-copy khong-kardanesh-2_0 kolanganeh-CIMG3384 5omin-panjomin-dore-09 photo_2016-05-14_13-02-55 ورود به کتابخانه کارگاه روش های نوین آموزش علوم برای معلمان روستایی خانم خواجوی خدمات فنی کتابخانه را به داوطلبان کتابداری آموزش می دهد خانم همایونی برای بچه ها کتاب می خواند عکس یادگاری دانش آموزان دبستان شهید منجم
 • تماس با کانون

  کانون توسعه فرهنگی کودکان

  شماره ثبت: ۱۵۳۱۱ با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۷۰۳۵
  فکس: ۰۲۱۸۸۳۴۴۴۶۵

  نشانی پست الکترونیکی: info[at]ccdcir.com

 • کمک به طرح های کانون

  پرداخت از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

  لوگوی زیر را کلیک کنید

  BPMLogo

 • حقوق سایت

  کلیه حقوق این سایت متعلق به کانون توسعه فرهنگی کودکان به شماره ثبت 15311 با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع یا پیوند به سایت مجاز است.

  این وب سایت در پایگاه ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نماید.