کانون توسعه فرهنگی کودکان

Children Cultural Development Center

منیر سلیقه

ده ساله شده ای .سفره ای گسترانیده ای به وسعت دل های کوچک و بزرگی که برایت می تپند.

ده ساله ای که آغازت در کانکس ها و زیر چادرها و … بود. با خون دل ره پیمودی و همچنان پر امید و پرتوان راه می پیمایی.

ده سال در پانزده نقطه از خاک میهن ات، نانِ مهربانی و دانش پخش کرده ای.

راه به راه رفتی و نشانمان دادی. اینجا، آنجا، راهی پر از فراز و نشیب، سنگلاخ . و چه پر شور و انرژی، رفتی و می روی. باد و باران و برف و توفان بازت نداشت. هیچ جایی برایت غریب و قریب  نبود و نیست.

باکی نبودت و نیست که ساعت ها  این پا و آن پا کنی تا برای فرزندانت دانه دانه دفتر و کاغذ و مداد و کتاب جمع آوری کنی و برایشان ببری. در خورجین مهربانی ات برای تپنده دل هایی که از پانزده نقطه از خاک سرزمینت ، دختران و پسرانش دوستت دارند و چشم انتظارند تا آغوش برایت باز کنند. حالا در هر سفر ، مادران و پدران شان هم مشتاقند تا کوله بار  یار مهربان را با لبخند مهربانی ات بگیرند و در قفسه کتابخانه ها بگذارند.

به دستان کوچک و بزرگ فرزندان دورافتاده ترین روستاهای وطنت نگاه می کنی و به نیازشان پاسخ می گویی.

ده سالگی ات مبارک. می دانم آسوده نخواهی نشست. می دانی که فرزندانت هنوز تشنۀ دانش اند. آسودگی ات عدم است و آسودگی نمی خواهی و نمی توانی بنشینی.

چون چشمه ای که راهی دراز  در پیش رو دارد . باید بروی و می دانم با رفتنت جویبارها به تو می پیوندند و چون رود می شوی.

تو در این عمر ده ساله ات مهربانانه بسیار پرنده را آزاد کردی و پرنده هایی را در آسمان روستا و ده شان آزاد خواهی کرد.

شهر به شهر ، روستا به روستا، دَمَت گرم و دلت شاد ای گوهر شب چراغ. خورجینت پرتر باد که به شهر قلعه ها ، به پشت صخره ها و کوهپایه ها رفتی و در باورشان ماندی. قدم هایت تندتر شده و می شود.

ده ساله شده ای  و می خواهی همه را با دنیای کتاب ها شریک کنی. قصۀ زندگی را برایشان زمزمه کردی و می کنی. می خواهی بچه ها گمشدۀ خودشان نباشند، گمشدۀ شهر و ده شان نباشند. قصۀ زندگی را ، زیستن را، زیستن انسان را بخوانند تا بفهمند و بدانند و بر فراز آسمان روستا و دیارشان پرواز را به خاطر بسپارند.

ده سالۀ خوبِ مهربان! کتابخانه ات بیشتر و بیشتر باد. می دانم آرزو داری که: دستانی به درازای کرۀ زمین داشته باشی تا بتوانی همۀ فرزندان زمین را در آغوش گیری و شمع های دانایی را یک به یک برایشان روشن کنی.

باشد که سالیان سال فرزندانت ” یار مهربان” را مهربانانه با هم تقسیم کنند که هیچ قصه ای با شکوه تر از قصه های ” یارمهربان” تو نیست.

ده سالگی ات مبارک!

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             منیر سامی نیا

فرستادن دیدگاه


 • تصادفی از گالری ها

  زورخانه روستای حاجی آباد 5omin-panjomin-dore-13 photo_2016-05-07_11-10-52 photo_2016-05-10_10-31-06 photo_2016-05-14_13-01-28 photo_2016-05-14_13-01-39 فضای سبزی که اعضای کتابخانه در حیاط آن ساخته اند افتتاح آزمایشگاه دبستان شهید منجم آثار کودکان اعضای گروه محیط زیست ساختن فضای سبز را آغاز می کنند تنها تفرجگاه طبیعی روستای آبادان چشم انداز
 • تماس با کانون

  کانون توسعه فرهنگی کودکان

  شماره ثبت: ۱۵۳۱۱ با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۷۰۳۵
  فکس: ۰۲۱۸۸۳۴۴۴۶۵

  نشانی پست الکترونیکی: info[at]ccdcir.com

 • کمک به طرح های کانون

  پرداخت از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

  لوگوی زیر را کلیک کنید

  BPMLogo

 • حقوق سایت

  کلیه حقوق این سایت متعلق به کانون توسعه فرهنگی کودکان به شماره ثبت 15311 با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع یا پیوند به سایت مجاز است.

  این وب سایت در پایگاه ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می نماید.